Gelincik

Gelincik Şerbeti

Gelincik Reçeli
Gelincik nedir, botanik özellikleri
Gelincik kullanım alanları, Halk ilaçları
Gelincik Tarihi, Mitolojik öyküler, Dünya Savaşları,....
Gelincik Ürünleri: Gelincik Şerbeti, Gelincik Reçeli, Gelincik Likörü,...ADAGELİNCİK....
Oldum olası gelinciği severdim. Kimilerince çok sevilen, saflığın simgesi olarak kabul edilen papatyaların bile demet demet sokaklarda satıldığı, tezgaha indiği günümüzde, gelinciklerin çiçek olarak varlığını koparıldığı anda kaybetmesi, solup gitmesi hep etkilemişti beni: Özgür bir çiçekti o, özgür ve narin.
Neyse;  konuya gelelim,
Ada Cafe'yi bir bahar vakti açtığımızda, annemle Florya'da toplayıp şişelere bastığımız gelincikler ve gelincik şerbeti  geldi aklıma. Ama sadece gelincikleri toplayıp şişelere doldurduğumuzu, bir süre sonra içtiğimizi ve tadının hafif buruk olduğunu hatırlıyordum. Şerbet yapım süreci kaybolmuştu... Annem de hatırlayacak durumda değildi, Semra'yla oturduk aile büyüklerinden, kitaplardan öğrendiklerimizle şerbeti yapmaya başladık. (Bu arada kitaplardaki tariflerle şerbet filan yapılmıyor, aklınızda olsun). Önceleri dünyanın şerbetini döktük. Sonra, insanların yazıyı binlerce yıl önce keşfettiğini hatırlayarak, tüm süreci, oranları, miktarları, gözlemlerimizi kaydetmeye başladık. Şaşmaz sonuca ulaşmak 2-3 yılımızı aldı. Zira yılda sadece bir kere deneme yapma şansımız vardı. Bu durumu da değişik deneme grupları yaparak aştık. Sonunda bizim de gizli bir formülümüz oldu; Coca-Cola misali.
Yalnız çözülemeyen bir sır var bu şerbet işinde, onu da itiraf etmek gerekiyor: Tüm kavanozlardaki içerik neredeyse tam tamına aynı da olsa, aynı işleme ve saklama sürecine tabi de olsa, kimi kavanozlardaki şerbetin lezzeti daha iyi oluyor. İçmeye kıyamadığımız bir 1999 mahsülü var ki anlatılamaz.
Bu arada gelincik reçeli ve gelincik likörü de üretmeye başladık. Gelincik şerbetli muhallebiyi de mönümüze kattık.
Gelincik şerbeti ile gelincik çiçeğine yoğunlaşan ilgi bu konuda bir çok bilgi toplamamıza da yol açtı. Birçok renkte gelincik var: Kırmızı, pembe, sarı,... bir beyaz gelincik ile karşılaşmamıştım, " Beyaz Gelincik " de çıktı piyasaya !
İlerleyen sayfalarda gelinciğin
botanik özelliklerini, değişik kullanım alanlarını, gelincik ile ilgili mitolojik öyküleri, anglosakson kültürdeki önemini, ustalardan gelincik resimlerini ve ürettiğimiz gelincik şerbeti ve gelincik reçeli ile ilgili bilgileri bulacaksınız.
Gelincik nedir, botanik özellikleri
Gelincik kullanım alanları, Halk ilaçları
Gelincik Tarihi, Mitolojik öyküler, Dünya Savaşları,....
Gelincik Ürünleri: Gelincik Şerbeti, Gelincik Reçeli, Gelincik Likörü,...ADAGELİNCİK....
Ana Sayfa
ARMAĞANLI BULMACA
Yaprakları dökülmüş gelinciğe ne ad verilir?
Cevabı
yazın armağanı kazanın
GÜNCEL
BİLGİLERİ
GELİNCİK
BLOĞUNDAN
İZLEYİNİZ..