Gelincik Kullanım Alanları
Gelincik Tarihi
Gelincik Ürünleri- ADAGELİNCİK....
Coca-Cola imparatorluğu kurulmadan önce boza gibi, koruk suyu gibi içeceklerimiz vardı, bol bol tükettiğimiz, doğal, yararlı ve lezzetli. Gelincik şerbeti de bu içeceklerden biri olarak, yüzyıllarca bize toplanışından içilişine kadar tatlı anılar bırakan kültürel bir motifti. Son on yıldır Ada Cafe 'de tamamen doğal olarak üretip konuklarımızla paylaştığımız (toplanışından, içilişine kadar ) bir renk oldu gelincik şerbeti.
Gelincik Tarihi
Gelincik Ürünleri- ADAGELİNCİK....
Armağanlı Bulmaca: Yaprakları dökülmüş gelinciğe ne denir?Yazın, kazanın...
GELİNCİK TARİHİ İLERLEYEN SAYFALARDA
Gelinciğin değişik amaçlarla kullanılan kısımları; çiçekleri (taçyaprakları), yeşil aksamı, ve tohumlarıdır. Taçyaprakları kullanılırken  kapsüle yakın siyah bölgenin kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü bu bölge thebaine denilen bir alkoloid içerir.
Gelinciğin tohumlarından hem hamur işlerinde, hem de bazı bölgelerde yağ elde etmek için yararlanılır. Körpe yeşil aksamı sebze olarak kullanılır.( Ada Cafe'de biz, zeytinyağlı gelincik yemeği ve gelincikten yapılan bir çeşit börek olan
Adabörek sunuyoruz konuklarımıza.) Kırmızı çiçeklerinden ise, tarih boyunca şerbet / şurup elde edilmiş ve bu mürekkepten sakinleştiriciye kadar uzanan geniş bir kullanım alanı içinde insanlığa hizmet etmiştir.
"Farmasötik Botanik " adlı kitabında
Prof.Dr.A.Baytop gelincik için şöyle der:" Bu bitkinin petalleri, Flos Rhoeas T.K. adı altında göğüs yumuşatıcı ve şuruplara renk verici olarak kullanılır "
Bu bilimsel yaklaşımdan sonra yüzyıllarca insanlar gelincikten nasıl yararlanmışlar ona bakalım:
Hafif uyuşturucu, öksürük kesici, yumuşatıcı, spazm çözücü ve terletici özelliklerini keşfeden insanlar gelincikten çeşitli şekillerde elde ettikleri özleri uykusuzluk, boğmaca, bronşit,zatulzenp,ateş, astım,altına kaçırma, kalp çarpıntısı gibi sorunlarını çözmede yararlanmışlar. Halk tıbbıyla ilgili kitaplar bu hastalıklara iyi geleceğini iddia ettikleri yüzlerce reçete ile dolu. Tabii; oranlar, yöntemler, yapılış ve kullanım şekli ayrıntıları ile verilmediğinden bunları ehil birinin (onu da bulmak ne derece mümkündür, bilemem )
gözetimi olmaksızın kullanmak  doğru değil.
Mesela en masum bir-iki tarif şöyle:


" Soğuk algınlıklarında; günde bir kaç kez,  bir çorba kaşığı gelincik şurubu, bir çay bardağı sıcak suyla karıştırılarak içilirse çok yararlıdır. Hafif ateşi alır, terletir ve göğsü yumuşatır.
10 gram kurutulmuş gelincik, bir litre suda haşlanırsa, günde bikaç kez sıcak sıcak çay gibi içilirse,  şurup gibi aynu faydası vardır."
www.evdekiler.com/sifabit 2.htm
Gözaltındaki çizgileri gidermek için gelincikleri toplayıp kurutun. Bir çorba kaşğığı kadar gelinciğin üstüne bir kahve fincanı kaynamış su döküp bekletin. Soğuyunca süzüp çekip çıkarın ve sabah akşam gözaltlarına sürün. Bir süre sonra temizleyin.
www.zaman.com.tr/2003/07/03/kadin/butun.htm
AdaGelincik Ürünleri
Gelincik Şerbeti
Gelincik Reçeli
Ayrıca son yapılan bilimsel araştırmalarda kırmızı yapraklarının (petallerinde) cyanidin-B  (siyanidin-B) ve pelargonidin-C bulunduğu ve içerdiği bu maddelerin antioksidan özelliğe sahip polifenolllerden olan flavonoid grubuna dahil olduğu ortaya çıkmıştır."Flavonoitler özellikle bitkilerde bulunan işlevsel besinlerdir.Tüm flavonoitlerin ortak özellikleri güçlü antioksidan etkilerinin olması, kalp ve kanser oluşma riskini azaltmasıdır." (Prof.Dr.Osman Müftüoğlu,Yaşasın Hayat,2003,s.174) Yoğun olarak kırmızı şarapta  bulunan siyanidin, gelincikte de mevcuttur ve bir çok kronik hastalık riskinin azaltılmasında rol oynamaktadır.

Yaşasın Hayat / Osman Müftüoğlu